Přihlášení Registrace
Naše zboží

„Rád diskutuji s lidmi, kteří mají na hokejbal odlišný názor a obohatí mne,“ říká lodivod HBC Hostivař Ondřej Novák.

Rozhovor - K prvnímu rozhovoru v tomto roce jsme přizvali předsedu pražského klubu HBC Hostivař Ondřeje Nováka. Ten se rozpovídal o fungování svého klubu i o hokejbalu jako celku. Pojďme na to...

Ondro, v současnosti jsi předsedou klubu, který se v dnešní době jeví jako nejprogresivnější co se týče mládeže a propagace. Kdy tě vůbec myšlenky na založení samotného klubu napadly?

Řekl bych, že už někdy když jsem začal hokejbal opravdu hrát, takže někdy ve třinácti. Já byl vždycky hodně podnikavé dítko. Ale reálně až tak někdy po dovršení dospělosti. Hostivař jsme s kolegou Markem Brožem založili, když nám bylo 18, respektive 19 let.

 

Vypadá to, že ty a média si více než tykáte… Web od eSports, facebook, twitter, google+, instagram, video rozhovory, kvalitní fotografie. Co pro tebe Média jako taková znamenají a máš nějaký svůj media plán a recept, jak s nimi pracovat?

Je to záliba, koníček. Sociální média vládnou světu a pro nás sportovní kluby je to ideální nástroj pro sdílení společných emocí a vzpomínek, ale i pro klubovou komunikaci, zvláště s mladší generací. Přes facebook řídíme všechny mládežnické týmy, ostatní média si teprve získávají na oblíbenosti. Přes zimu je cílem zapracovat především na instagramu.

 Pýcha hostivařského klubu - KOMA Aréna.

 

Která média považuješ za klíčová a co bys poradil klubům, kteří s médii moc nepracují? Dá se na nich vůbec něco vytěžit, a jak důležitá jsou pro HBC Hostivař?

Jak jsem zmínil, pro naší hokejbalovou společnost je aktuálně nejvýznamnější facebook. I proto nechápu, že stránka hokejbalu je živena pouze z odkazů a neoriginálních příspěvků. Je tu přitom obrovský potenciál.

 

Je o tobě známo, že máš skeptický pohled na hokejbal a jeho fungování. V čem spatřuješ největší nedostatky?

Zase tak skeptický nejsem. Kdybych viděl většinu věcí negativně, tak už hokejbal nedělám. Nicméně s rozvojem hokejbalu to globálně za moc nestojí, což asi každý objektivní člověk registruje. Stručně řečeno, nedostatek vidím především v počtu schopných lidí, a to jak v předsednictvu a komisích, tak i v klubech samotných.

 

Pořádání sportovních akcí pro děti a mládež. U šéfa Hostivaře samozřejmost.Pojďme trochu pozitivně. Jsou oblasti, které snesou tvoji kritiku? Pochválil bys některé události a akce hokejbalu?

Moc jich není. Rád diskutuji, rád se bavím o hokejbalu s lidmi, kteří na něj mají odlišný názor a dokáží mě nějak obohatit o jiný pohled. Co si budeme ale nalhávat, tady nás moc není, abychom si konstruktivně vyměnili názory. Několik lidí je dost nepřístupných a sebemenší námitku berou za neúměrnou kritiku a snahu o hanění, jiným je to zase buřt. Pozitiva najdu na práci Martina Komárka, u které vidím nějaké výsledky. Máme na nespočet věcí sice naprosto odlišný názor, nicméně u komisí řízených právě Martinem Komárkem je znát dlouhodobá činnost s hmatatelnými výsledky a alespoň s nějakými výstupy, o kterých se hokejbalista prostřednictvím vlastních skromných médií dozví.

 

Co je dle tebe největším problémem hokejbalu a má vůbec na to dostat se do vyšších pater vnímání sportu?

Aktuálně na to hokejbal nemá, ale pořád věřím, že se někdo nasere a pozvedne to o něco výše. Hodně očekávám od těch větších klubů, které by měly udávat směr a co nejvíce spolupracovat především na obrazu nejvyšší hokejbalové soutěže, která je podle mého naprosto nevyhovující a nedůstojná. Těch problémů je pochopitelně ale mnohem více.

 

Dostal jsi někdy v minulosti nabídku pracovat na svazu? Ondřej Novák jako lodivod pražského výběru na turnaji krajů U15.

Nedostal.

 

A co nabídky z jiných sportů?

Víceméně byly pouze dvě, oboje z florbalového klubového prostředí. Dění ve florbalu sleduji kvůli inspiraci, jinak se ale přiznám, že neznám ani pravidla a příliš mě tento sport coby hra neoslovil.

 

Který sport je dle tebe v současnosti na vrcholu a z jakého důvodu? Jak bys například ohodnotil i stav hokeje, pokud sleduješ?

Nejvíce sleduji samozřejmě hokej a florbal. Právě florbal se dostal díky schopnosti lidí do úplně jiné dimenze a pro nás hokejbalisty by právě toto prostředí mělo být inspirací a hnacím motorem. Mezi sebou se totiž vybičovat nedokážeme.

 

Je veřejně známo, že v Hostivaři se platí nemalé příspěvky, hráči si hradí cestovné sami, ale i tak máte stále nárůst členské základny. Jaká je v tomto ohledu filosofie klubu?

Předně nesouhlasím s tím, že 5000 na rok je vysoká částka. Je mi jasné, že v každém regionu či městě může být situace jiná, každý klub má i jiné výdaje. Nedělejme ale z hokejbalu charitu pro chudé. I my, stejně jako jiná odvětví, chceme nabízet určitý standard služeb a ten má svojí hodnotu. Pakliže nastavíte jako příspěvek pětistovku na rok, můžete rovnou na letáky připsat, že za víc to nestojí. Klubová filosofie jinak mluví jasně zvláště pro přípravkové kategorie, kde jsou příspěvky o 2tisíce nižší a děcka pro své první roky v hokejbale dostávají bezplatně téměř kompletní výzbroj, za což vděčí především grantu od magistrátu hlavního města Prahy, který nám zprostředkovává Pražský svaz hokejbalu. Dorostenecká kategorie je zase motivována materiálně díky sponzorům.

 

Nedávno se udělovaly statuty HCM a Hostivař jej pro disciplinární prohřešek nedostala. Jak tuto skutečnost a celý projekt HCM vnímáš?

Tento projekt pro mne znamená přísun peněz do klubů, kde je potřeba podpořit vznik nejmenších kategorií. Alespoň tak jsem zprvu HCM chápal. Náš klub ho pro první pololetí nedostal, což plně respektuji i přesto, že jsem dosud nedostal výňatek z ustanovení, kde je dobrovolné odstoupení ze soutěže mladšího dorostu bráno jako disciplinární provinění. Pravidla jsou ale pravidla. Negativněji vnímám fakt, že podporu nedostal klub z Českých Budějovic, který se provinil stejným prohřeškem jako další účastníci projektu, jenž ale statut dostali. Vzhledem k tomu, jak nedokonalý systém a fungování komisí v tomto sportu máme, nepřijde mi vhodné takto kluby hodnotit a radši bych z peněz ministerstva školství podpořil vznik nových týmů v nejmenších kategoriích. Nynější systém tomu přispěje minimálně. Co se týče budoucích akademií, tam bych zvýšil výrazně požadavky především na materiál, tréninkové prostory a personální obsazení.

 

Na závěr ještě dotaz ke zrušení mládežnických vrcholných akcí. Nebudeš je postrádat?

Co se týče mistrovství republik tří nejmenších kategorií, myslím, že být nemusí. Zrušit je bylo hrozně jednoduché, nahradit ale bude mnohem složitější. Tyto akce totiž naplňovali nespočet hokejbalistů po celé republice. Řekl bych, že to dokonce byly akce, na které se děti a rodiče celou sezónu nejvíce těšili. Chápu některé důvody zrušení a je pravda, že ani v jiných sportech se MČR takto malých kategorií nekoná. Ty další sporty ale mají jiné prestižní a sledované turnajové projekty, které hráče naplňují a obohacují jak výkonnostně, tak emočně a sociálně. Naopak i přes dobré argumenty ke zrušení MČR ale dále motáme dvanáctiletým klukům a jejich ambiciózním rodičům hlavy tím, že jsou reprezentanty ČR, do dnes také musíme vysvětlovat klukům, proč jsou na mistrovství světa hráči, kteří se hokejbalu věnují jen dva měsíce v roce. Zkrátka v dosti ohledech si zatím protiřečíme.

 Již před mnoha lety Ondřej Novák věděl, že prezentace je a bude základním stavebním kamenem jeho klubu.

 

 

Ondřej Novák - fotogalerie

© 2012 - 2017, Prohokejbal.cz - všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno na CMS PubReS | Mapa stránek